Természetesen sosem volt egyedül, úgyhogy aki szerint beszéljünk például a kisemmizett (?) Dave Arnesonról is, annak teljesen igaza van. Fogadjuk el viszont, hogy Koncz Zsuzsa nagyot téved, és egy zászlónak lobognia kell. A Sid Meierhez vagy Steve Jacksonhoz hasonló nevek olyan brandek, amelyek a puszta létezésükkel is küldetést teljesítenek – köztük pedig Gygax volt az egyik legnagyobb.
Trivia: a sakk- és scifi-rajongó Gary Gygax az '50-es években találkozott az Avalon Hill Gettysburg című klasszikusával, és állítólag ennek kapcsán kezdte el vizsgálgatni, hogy a hatoldalú dobókocka mellé mekkora okosság lenne a platonikus testeket is bevonni. 1966-ban ott volt az International Federation of Wargamers megalakulásánál, egy évvel később pedig az ő haciendáján tartotta meg húsz ember a később "Gen Con 0" névre keresztelt találkozót. (A Gen Con azóta nemzetközi haknivá nőtte ki magát, több száz kiállító és több tízezer látogató részvételével.) Gygax több korai próbálkozás után 1973-ban a Tactical Studies Rules, vagyis a TSR társalapítója lett, az új kiadó pedig 1974-ben mutatta be a Dungeons & Dragons (D&D) első változatát, és megszületett a The Strategic Review periodikája, a The Dragon. Innentől felsorolni is sok lenne, mi minden jött ki Gary Gygax lassanként védjeggyé alakuló neve alatt; akinek nem jelent semmit a Monster Manual szarrá olvasott, hatodszor fénymásolt változata vagy a Greyhawk varázsa, annak úgyis mindegy.
Ha valaki a TSR körüli kavarásról akar olvasni, ezen, ezen vagy ezen az oldalon kezdje. Érdekes és tanulságos sztori, bár egyre jelentéktelenebb. Lényeg a lényeg: a lendkerekes dömperből Gygax segítségével alakult ki a MMORPG műfaj, akárki meglássa. Ez nálam a holdra szállás szellemi megfelelője, amivel nem azt akarom mondani, hogy nem zsákutcás a dolog. Csak nagyszabású. Azt írják, hogy Gygax még súlyos betegen is hetente tartott D&D-s összejövetelt az otthonában, egészen januárig. Nem vagyok egy RPG-fan, de sok híradás így végződik, úgyhogy most ellopom:
Rest in peace, Dungeon Master.