Az utóbbi időben kicsit elszaladt velünk a ló, és másról sem volt szó, mint a Privateer Press méltán híres wargame-éről. Itt az ideje kicsit kibillenteni a blogot az egyhangúságból, úgyhogy most sakk lesz a téma. Pontosabban egy sakkozó, aki autót még nem nagyon vezethet, ellentétben a világranglistával, amit bármelyik pillanatban... Úgy gondolom, a sakkozás iránt kevéssé fogékonyaknak is érdekes lehet az a teljesítmény, amit a norvég kölyök, Magnus Carlsen tud felmutatni. Jelenleg ugyan csak 6. a hivatalos listán (amit negyedévente frissítenek), de valójában a napokban folyó versenyen, Bielben egyfelől megelőzheti a ranglistavezető Anandot, másrészt átlépheti a bűvös 2800 pontos ÉLŐ-értéket. Bár nem kutattam utána, de gyanús, hogy 17 évesen ilyesmire még senki nem volt képes a történelemben.
Nekem, aki csak ugatja a sakkot, pár éve tűnt fel az akkor 14-15 éves Carlsen. Két dologgal vétette magát észre: óvodás kinézetével és viselkedésével (amire csak ráerősített rendkívül ronda pulcsikból álló kollekciójával), no meg nyíltsisakos, bátor, győzelemre hajtó játékstílusával. Előbbit az évek folyamán kezdte kinőni, utóbbit meg hálistennek csak tovább csiszolta. Egyébként Kaszparov őt tartja az utódjának - ha valakinek, hát neki van szeme hozzá.
Magnus egyébiránt a korosztályos viadalokon nem tudott kimagasló eredményeket elérni. A legjobb eredménye egy ezüst a 12 éven aluliaknak rendezett világbajnokságon. Amit azonban az utóbbi években fejlődött, az már-már nem emberi. A dologhoz hozzátartozik, hogy saját bevallása szerint is autista. Azonban az autizmusnak több fajtája és eltérő erőssége létezik, és könnyen elképzelhető, hogy a norvég csodagyereknél egy olyan, alacsony fokú devianciáról beszélhetünk, ami csak erősíti a koncentrációs és monotonitástűrő képességét. Mindkét dolog jól jön, ha nagymesterek vagyunk. Az alábbi videó talán szemlélteti mindezt. Hozzáteszem, a riporter sincs egészen a helyzet magaslatán.